robolDoczekaliśmy czasów, w których ilość firm działających na polskim rynku osiągnęła 2 mln. 200 tys. podmiotów. Mimo tak dużej ilości firm, różnego kalibru – od mikro przedsiębiorstw do dużych korporacji mających międzynarodowe znaczenie, nadal istnieje przestrzeń dla nowych podmiotów. Gdzie nie spojrzeć pieniądze leża na ziemi, wszystko zależny od pomysłowości, zapału i umiejętności menadżerskich potencjalnych przedsiębiorców. Jeśli pomyślimy o tym co można produkować jakie usługi świadczyć, to pojawia się natychmiast kilka pomysłów, których prawdopodobnie nikt jeszcze nie zrealizował. Ale na nowych pomysłach wcale nie trzeba się opierać, te które już funkcjonują mogą być powielane i skuteczniej niż konkurencja „sprzedawane”. Słowo sprzedawane właściwie nie powinno być w cudzysłowie, bo to co robimy na co dzień zawodowo jest niczym innym jak sprzedawaniem samego siebie w tym, co umiemy robić najlepiej. Naturalnie nie każdy ma predyspozycje do tego aby być biznesmenem, ale każdy musi zarabiać na życie.

W tym artykule przedstawię kilka pomysłów na biznes, który spokojnie mógłby zrobić każdy z Was, i właśnie o to chodzi. To oczywiste, że zrobienie dobrego biznesu, czyli takiego który przynosi systematyczne i duże dochody nie jest proste, ponieważ koniunktura rynkowa dyktuje tu warunki, ale jeśli oprzemy swoje działania na solidnych podstawach i systematycznie będziemy dążyć do celu nasz sukces stanie się realny.

Jeden z pomysłów przyszedł mi do głowy, kiedy pojawił się w Polsce temat ustawy śmieciowej, która miała być efektem wymogów unijnych w kwestii segregowania odpadów. Ponieważ segregowanie odpadów stało się do pewnego stopnia koniecznością, niezbędne było również zaopatrzenie się wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w odpowiednie pojemniki do segregacji i tu powstała tzw. nisza. Większość pojemników to kontenery o standardowej wielkości do których trzeba wrzucać różne odpady posegregowane takie jak papier, szkło i plastik. O ile papier to przeważnie zużyte gazety lub opakowania, szkło jak szkło po prostu się tłucze o tyle plastik to przeważnie butelki. Jeśli wrzucimy całą butelkę do pojemnika to zajmie ona więcej miejsca niż zgnieciona, więc chcąc zaoszczędzić na pakowności kontenera należałoby każda butelkę zgniatać. Naturalnie tam gdzie segregowanie śmieci funkcjonuje od dawna pojawiły się ręczne zgniatarki do plastikowych butelek, ba pojawiły się one też i na polskim rynku, jednak nikt nie chce ich kupować bo nie widzi w tym żadnego interesu dla siebie. Jednak gdyby zgniatarka była zamontowana bezpośrednio na pojemniku to co innego. Dlatego świetnym moim zdaniem interesem byłoby produkowanie napędzanych elektrycznie walcowych zgniatarek do kontenerów lub kontenerów z takimi zgniatarkami. Sukces murowany, odbiorcami byłyby wszystkie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Można też pomyśleć jak uczynić bardziej ekonomicznym wykorzystanie pojemników na papier i szkło, bo np. w przypadku szkła nie każda wrzucona do kontenera butelka rozbije się.

Innym pomysłem skądinąd już zrealizowanym choć w uproszczonej formie jest produkcja kostki brukowej w kształcie puzzli. Naturalnie każdy pomysł ma swoje wady i zalety, ale myślę, że ten właśnie pomysł mógłby być trafiony. Niewątpliwa zaletą takiego rozwiązania oprócz większej estetyki byłoby z pewnością większa odporność ułożonego w ten sposób chodnika na odkształcenia, bez względu na podłoże. W tym wypadku potencjał rynku jest jeszcze większy: zamówienia prywatne i państwowe.

Ostatnią moją propozycją zrobienia biznesu, tym razem naprawdę dużego biznesu wymagającego sporych nakładów inwestycyjnych, ale przecież nie same małe firmy powstają na polskim rynku, byłoby rozwiązanie raz na zawsze problemu z parkowaniem. Jak zapewne wszyscy wiedzą problem parkowania w dużych miastach jest powszechny i ciągle nie rozwiązany. Zapewne główną tego przyczyną jest brak miejsca tj. gruntu, który mógłby stanowić podwaliny takiego parkingu, czy nawet kompleksu parkingów. Powiem szczerze, że ja widzę niemal wszędzie miejsca, w których mogłyby takie parkingi powstawać. Widzę tu przede wszystkim sporo pracy dla projektantów, aby parkingi jakie mam na myśli nie stały się zmorą miast, ale podobno ludzka pomysłowość nie ma granic więc to nie byłby chyba problem. W każdym razie takie parkingi moim zdanie powinny powstawać nie pod ziemią tylko nad nią, tzn. nie powinniśmy budować dużo droższych parkingów podziemnych tylko nadziemne 3-4 piętrowe o niewielkiej powierzchni rzutu pionowego. A miejscem na takie parkingi są wszystkie większe skrzyżowania w miastach.

Jak widać można jeszcze wiele zrobić w biznesie, potrzebne są dobre pomysły, determinacja i trochę kapitału na początek. Powiem więcej jak ma się dobry pomysł to i kapitału nie trzeba mieć bo mają go banki zainteresowane udzielaniem kredytów na intratne inwestycje. Dlatego uważam, że aktywność gospodarcza i zarabianie pieniędzy we własnej firmie to nadal najlepsze źródło dochodu.

Autor: P.J. Apincome Sp. z o.o.